Tegnap végighallgathattuk a leköszönő vezető, Hu Jintao beszédét. Tartalmáról és az elmúlt tíz év teljesítményéről megoszlanak a vélemények.
Hu Jintao 101 perces beszéde közben 2012. november 8-án (Xinhua/Huang Jingwen)
Részletek a kínai elnök összefoglalójából:
Az elmúlt tíz év törekvéseinek legfontosabb eredménye, hogy kialakítottuk és gyakorlatban alkalmaztuk a Fejlesztés Tudományos Szemléletét.
Rendíthetetlenül követnünk kell a „sajátósan kínai szocializmus” útját.
Folytatnunk kell egy politikai reform kivitelezésére tett tevékeny és körültekintő erőfeszítéseket, és a népi demokráciát széleskörűvé kell tennünk: kiterjedésében teljesebbé, gyakorlatban szilárdabbá.
A korrupció elleni küzdelem és a politikai feddhetetlenség hirdetése – ami egy jelentős politikai kérdés, és az embereket komolyan aggasztja –, egy világos és hosszú távú elkötelezettsége a Pártnak. Ha nem tudjuk jól kezelni ezt a problémát, akkor ez végzetesnek bizonyulhat a Párt számára, annak összeomlását, és az állam bukását okozhatja.
Nagy hangsúlyt kellene helyeznünk a módszeres építkezésre: szabadjára ereszteni a szocialista politikai rendszer erősségét, és hasznosítani más társadalmak eredményeit. Viszont sosem fogunk lemásolni egy nyugati típusú politikai rendszert.
A beszédnek nagy sikere volt a kínai állami médiában. Hu időszakát a „ragyogó évtized” vagy „arany évtized” jelzőkkel látja el, míg a kritikusok az „elveszett évtized” címkét tartják inkább helyénvalónak. Szerintük nincs új a nap alatt, ez elmúlt évek szlogenjeit ismételgették, amelyek közül csak kevés valósult meg. Állításuk szerint a kormány elsiklott hosszú távú problémák kezelése felett. A legnagyobb gondnak azt látják, hogy a jelenlegi vezetés mindent feltett egy lapra az erőltetett fejlesztés érdekében, ami egy szűk rétegnek jobblétet eredményezett, de a többségnek csak hátránya származott belőle, tovább nyílt a társadalmi olló. Egyesek kifejezetten egy viccnek tartották az elnök monológját. (Megjegyzés: Az beszédből idézett utolsó, vastagon szedett mondat jól szemlélteti a vezetés demokráciához fűzött viszonyát. Szintén érdekes a korrupcióra vonatkozó részlet: éppen maga a miniszterelnök, Wen Jiabao körül pattant ki az utóbbi hetekben egy komoly botrány.)
Közben a háttérben szorgosan dolgoznak az internet cenzorai. Kongresszustól függetlenül végzik a munkájukat: naponta tömérdek bejegyzést törölnek a kínai, Twitterhez hasonló, Weibón. Azonban a mostanihoz hasonló, politikailag szenzitív időszakban a kontroll szigorúbb, átlépi az ország határait is. Több kínai aktivista, újságíró jelentett feltört Twitter fiókjáról.
Tegnap beszámoltunk a Kínai Kommunista Párt tizennyolcadik kongresszusát kísérő fokozott biztonsági intézkedésekről. A pingpong labdák és galambok betiltásán túl történtek komolyabb dolgok is a felszín alatt. Több emberi jogi aktivistát, ügyvédet „szabadságra” küldtek a találkozó idejére, azonban ez a felkérés nem a főnöktől, hanem a rendőrségtől jött. A hatósági nyomás nem kerülte el az ujgur és tibeti – a kormány által „harmonikus társadalmat” megzavaró, személyeket sem.
A kongresszust elnézve elég vegyes a kép. A vezetők reformokról, demokráciáról beszélnek, míg a háttérben nagy erőkkel folyik a politikai változást alulról szorgalmazók elhallgattatása.
Utolsó kommentek